Amblyseius swirskii

Zabarwienie ciała u A. swirskii jest zmienne i zależy głównie od spożywanego pokarmu, choć najczęściej jest białobeżowe. Może ono również przybierać barwę od jasnożółtej czy jasnopomarańczowej, gdy roztocz ten żeruje na wciornastkach lub mączlikach, do ciemnoróżowej, gdy pokarmem są wyłącznie przędziorki. Ciało drapieżcy jest owalne, rozszerzające się w części tylnej. Roztocz ten ma krótkie odnóża. Jego jaja są podłużne, przezroczyste. Larwa i nimfy przypominają osobnika dorosłego, tylko są nieco mniejsze. Występuje na liściach w kątach nerwów oraz w kwiatach. Można stosować go również zimą -nie diapauzuje.
Rozwój od jaja do fazy dojrzałej zajmuje tylko 5 – 6 dni w temperaturze 26 ° C. Jeśli jest dostępna wystarczająca ilość pokarmu, A. swirskii składa średnio dwa jaja na dzień. Optymalna temperatura potrzebna do rozwoju owada to co najmniej 20°C. Toleruje wysokie temperatury.
Roztocz ten unika miejsc pokrytych rosą miodową wydzielaną przez mączliki.
Zwalcza jaja i wczesne stadia mączlika szklarniowego (Trialeurodes vaporariorum) i ostroskrzydłego, (Bemisia tabaci), a także pierwsze stadium larwalne wciornastków w uprawie warzyw pod osłonami (ogórków, papryki i oberżyny) oraz roślin ozdobnych — gerbery i róży. Gatunek ten nie jest natomiast polecany do zwalczania szkodników występujących na pomidorach.
W przypadku braku pokarmu może odżywiać się pyłkiem.