Macrolophus pygmaeus

Drapieżny pluskwiak w kolorze zielonym. Osobniki dorosłe mają długość do 6 mm, są smukłe z długimi czułkami, znajdują się głównie na młodych pędach. Nimfy są mniejsze od postaci dorosłych i występują najczęściej po spodniej stronie liści. Jaja są zazwyczaj niewidoczne, najczęściej znajdują się w skórce liści i pędów.
Owad ten jest ściśle związany z roślinami z rodziny psiankowatych (Solanaceae) i tylko na nich może przechodzić pełny cykl rozwojowy. Dlatego jest skuteczny w ochronie pomidorów i papryki, a mało przydatny w uprawach ogórków.
Charakteryzuje go długi okres rozwoju (najczęściej do 30 dni). Czas trwania rozwoju uzależniony jest głównie od temperatury. Całkowity rozwój w temperaturze 30 °C trwa 29 dni, w 25 °C wynosi 30 dni, natomiast w 20 °C – 47 dni. W stosunkowo niskich temperaturach (rzędu 15 °C rozwój wynosi aż 95 dni). Rozwój populacji dziubałeczka mączlikowego zależy również od rodzaju i ilości dostępnego pożywienia oraz nasłonecznienia.
Osobniki dorosłe dziubałeczka odżywiają się wszystkimi stadiami rozwojowymi mączlików, ale preferują jaja i larwy. Zarówno ostatnie stadia larwalne, czyli nimfy, jak i owady dorosłe są bardzo aktywne w poszukiwaniu zdobyczy. Nakłuwają ofiarę i wysysają jej ciało, pozostawiając często tylko oskórek. Dziennie dorosły osobnik może zjeść 30–40 jaj lub 15–20 pu¬pariów. Nimfy drapieżcy szczególnie polecane są do zwalczania przędziorków. Macrolophus odżywia się również mszycami, jajami motyli, larwami miniarek i wciornastkami.
Owady odżywiają się także sokiem roślinnym (szczególnie jeżeli nie ma w pobliżu innego pokarmu) i mogą powodować uszkodzenia roślin. Aby temu zapobiec polecane jest dokarmianie preparatem zawierającym wysterylizowane jaja motyli.